Produkty

Kliknutím na kelímek zobrazíte podrobnější informace

Suroviny a přísady

 • Čerstvé mléko
  s vápníkem

  Používáme výhradně kvalitní mléko
  přímo od českých farmářů.
 • Obilí
  ...protože cereálie jsou nedílnou součástí zdravé snídaně či svačiny vašich dětí.
 • Vanilka
  ...protože je nejoblíbenější dětská příchuť.
 • Čokoláda
  ...protože ji děti milují.
 • Dárek
  Kostíci vždy skrývají pod víčkem dárek, který je nejen zábavný, ale vaše děti se s nim mohou i něco nového naučit.

Jak vyrábíme jogurt Kostíci

Společnost Danone dlouhodobě odebírá čerstvé mléko výhradně od českých farmářů. Právě z něj vyrábíme Kostíky a další naše jogurty. Základem kvalitního jogurtu je pouze a jedině kvalitní mléko. Proto je každá dodávka mléka před zpracováním důkladně analyzována. Našim dodavatelům poskytujeme i odborné konzultace a pro naše farmáře každý rok pořádáme školení v oblasti kvality výživy.

Zobrazit více

Kvalitní mléko je základ

Společnost Danone dlouhodobě odebírá čerstvé mléko výhradně od českých farmářů. Právě z něj vyrábíme Kostíky a další naše jogurty. Základem kvalitního jogurtu je pouze a jedině kvalitní mléko. Proto je každá dodávka mléka před zpracováním důkladně analyzována. Našim dodavatelům poskytujeme i odborné konzultace a pro naše farmáře každý rok pořádáme školení v oblasti kvality výživy.

Naše jogurty vyrábíme na moderních technologických linkách za dodržování přísných hygienických standardů. 

Jak vzniká jogurt

Při výrobě jogurtu musí mléko v první fázi projít procesem fermentace. Část laktózy neboli mléčného cukru je přeměněna bakteriemi na kyselinu mléčnou a další látky, které dávají výrobku jeho charakteristické chuťové vlastnosti a přirozeně ho konzervují. V případě jogurtů působí při fermentaci dvě klasické jogurtové kultury: Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus.

Více informací o benešovské mlékárně, výrobě našich výrobků a původu mléka se dozvíte na www.danone.cz.

Zdravá výživa

Vápník v jogurtu Kostíci

Věděli jste, že děti pro svůj zdravý vývoj potřebují konzumovat vyšší množství vápníku, než dospělí? Podívejte se, z jakých potravin je mohou přijímat a v jakém množství!

Vápník v jogurtu Kostíci

Proč vápník?

Spojitost mezi vápníkem a zdravými kostmi již dnes málokoho překvapí. Mléko a mléčné výrobky jsou významným zdrojem vápníku, a proto by měly být součástí každodenního jídelníčku dětí. Vápník je z těchto produktů nejlépe vstřebáván a také lidským organismem nejlépe využíván. Z mléka a mléčných výrobků se vstřebává 25-45% vápníku a jeho množství se musí v těle od narození do dospělosti zvýšit přibližně 50x (z 25 g u novorozence na 1200 g u dospělého). V období mezi 5-6 rokem života se denně ukládá 100mg vápníku a v pubertě, kdy dochází ke zrychlenému růstu kostí, se ukládá i více než 400mg vápníku za den! A věděli jste, že se vápník v těle ukládá maximálně do 23. roku života? Dbejte proto na správný růst a vývoj kostí u svých dětí!

Celostátní studie z roku 2007 a 2010 ukázaly, že u dětí starších 10 let spotřeba mléka a mléčných výrobků postupně klesá, čímž úměrně klesá i příjem vápníku.

Proto pravidelně zařazujte svým dětem do jídelníčku mléko a mléčné výrobky.

Kolik vápníku obsahují různé potraviny?

Porce
Obsah vápníku
% DDD
Mák (100g) 1200 mg 150%
Tvrdý sýr (gouda, eidam) (100 g) 800 mg 100%
Tvaroh (tučný) (100 g) 360 mg 45%
Jogurt Kostíci (100g) 155 mg 19,4%
Polotučné mléko (100ml)                         117 mg 14,6%
Kapusta (100g) 95 mg 11,9%
 Vejce                                                   (100g) 60 mg 7,5%

Fakta a mýty o jogurtech

Nevěřte nesmyslným zprávám a polopravdám o jogurtech, které občas kolují na internetu, a zjistěte si, jak je to doopravdy.

Fakta a mýty o jogurtech

Také jste na internetu narazili na spoustu rozporuplných informací o jogurtech a nevíte, čemu věřit? Působí jogurt příznivě na naše zdraví nebo ne? Nenechte se zviklat poplašnými zprávami a nesmyslnými polopravdami, které kolují na internetu, a zjistěte, jak je to doopravdy:

Mýtus první: Ne všechny jogurty obsahují mléčné kultury

To rozhodně NEPLATÍ a toto tvrzení je jednoznačně mylné. Definice jogurtu je zakotvena v naší i evropské legislativě a ta vyžaduje přítomnost živé jogurtové mikroflóry v přesně definovaném množství na konci data trvanlivosti jogurtu (jedná se o množství nejméně 10 miliónů/g). Tato legislativní definice je samozřejmě dobře známá mlékárenským odborníkům i pracovníkům kontrolních institucí a je respektována všemi českými výrobci. Ostatně činnost živých jogurtových kultur přeměňujících mléčný cukr laktózu na kyselinu mléčnou je nezbytnou podmínkou pro vznik jogurtu.

Mýtus druhý: Trvanlivost jogurtu je 2-3 dny, maximálně týden.

NEPLATÍ! Jogurt patří mezi fermentované výrobky, ve kterých jsou používány přesně definované ušlechtilé mikroorganismy (Lactobacilus bulgaricus a Streptococcus thermophilus) za účelem přeměny mléčného cukru laktózy na jiné přírodní látky, které přirozeným způsobem prodlužují živostnost původní potraviny. Princip prodlužování trvanlivosti přirozenou cestou je známý například při výrobě vína či kysaného zelí. Trvanlivost u těchto výrobků je pak výrazně delší, neboť vzniklé látky  - ať už přírodní kyseliny nebo alkohol  - zabraňují růstu naprosté většiny nežádoucích mikroorganismů.

Mýtus třetí: Současný jogurt není skutečný jogurt

NEPLATÍ! Jogurt je tradiční fermentovaný výrobek pocházející z oblasti Balkánu. Již v roce 1905 bulharský lékař S.Grigoroff objevil, že původcem přeměny mléka na jogurt jsou mikroorganismy. První z nich pojmenoval Lactobacillus bulgaricus. Další bádání však upřesnila, že se na této přeměně podílí také mikroorganismus Streptococcus thermophilus. Teprve později došlo k definování jogurtu jako nového druhu mléčného výrobku. Dnešní výroba jogurtu se v zásadě vůbec neliší od té, která byla známá před stovkami let. Principem totiž stále zůstává fermentace mléka přesně definovanými mikroorganismy. Podle současně platné legislativy je jogurt definován jako kysaný mléčný výrobek získaný kysáním mléka, smetany, podmáslí nebo jejich směsi pomocí dvou živých mikroorganismů – Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus.

Mýtus čtvrtý: Jogurt není zdravou potravinou

NESMYSL. Jogurt se řadí mezi mléčné výrobky. Podle výživových doporučení WHO (Světová zdravotnická organizace), FAO (Organizace OSN pro potraviny a zemědělství), IDF (Mezinárodní mlékařská federace) a nespočetné řady odborníků by se měly mléko a mléčné výrobky konzumovat alespoň třikrát denně. Hlavním důvodem je především vysoký obsah vápníku a výživově hodnotných mléčných bílkovin.

Mýtus pátý: Smetanový jogurt obsahuje více vápníku

NENÍ PRAVDA. Mléko a mléčné výrobky včetně jogurtů jsou kromě jiného významným zdrojem vápníku nezbytného pro tvorbu kostí, zubů a plnění dalších významných fyziologických funkcí. Vápník je v nich zejména vázán na bílkoviny mléka. Platí tedy úměra, že čím vyšší je podíl bílkovin, tím vyšší je obsah vápníku. Spotřebitelé se však někdy mylně domnívají, že obsah vápníku je úměrný obsahu tuku. Jde o klasický mýtus a pravdou je přesný opak, čím vyšší je obsah tuku v jogurtu, tím obsahuje méně bílkovin a úměrně tomu i méně vápníku. Z výše uvedeného vyplývá, že smetanový jogurt obsahuje méně vápníku než „obyčejný“ jogurt.

Proč dětem pravidelně podávat jogurty

Zjistěte si, jak správně vybraný jogurt blahodárně působí na zdravý vývoj a celkovou spokojenost Vašich dětí

Proč dětem pravidelně zařazovat do jídelníčku jogurty?

 1. Jogurt je významným zdrojem kvalitní živočišné bílkoviny.
 2. Další významnou složkou jogurtu je vápník. Z mléka a mléčných výrobků se vstřebává 25-45% vápníku (pro srovnání: ze zeleniny se vstřebává pouze 5-10%). Vápník je nezbytný pro vývoj a udržení pevné struktury kostí a zubů u dětí a dospívající mládeže.
 3. Mléčné bakterie v jogurtech příznivě ovlivňují složení střevní mikroflóry.
 4. Jogurt je chutná a dobře stravitelná potravina, která svým složením příznivě ovlivňuje zdravý a přiměřený růst dítěte.
 5. Nedostatek mléčných výrobků v jídelníčku může mít negativní dopad na růst a vývoj dětí a dospívající mládeže.

Mnohá výživová doporučení považují mléko a mléčné výrobky za velmi důležitou složku správně vyváženého jídelníčku. V České republice se uvádí, že dospělí by měli zkonzumovat 2-3 porce mléčných výrobků denně. Některé zahraniční studie (Francie, Itálie, Španělsko a Belgie) doporučují dospělým dokonce 2-5 porcí denně!

A jaké množství mléčných výrobků se doporučuje denně zkonzumovat dětem?*
To zjistíte v následující tabulce!

Věk Počet porcí Jedna porce obsahuje
125 ml mléka
125 ml jogurtu
20g sýra
Předškolní věk 3-4 porce denně
Školní věk 2-3 porce denně

*dle doporučení Společnosti pro výživu 

Jogurt je základní součást
vyváženého jídelníčku!

Mýty a fakta o zdravé výživě

Podívejme se společně na nejčastější dezinformace ohledně zdravé výživy a zdravého životního stylu, a uveďme je na pravou míru. 

Mýty a fakta o výživě

Zdravý životní styl a zdravá výživa jsou v poslední době velmi diskutovanými tématy. Není divu; civilizačních chorob přibývá a je prokázáno, že správnou stravou a pravidelným pohybem je možné zabezpečit si pevnější zdraví. Bohužel, kolem otázky zdravé výživy koluje i velké množství polopravd a nesmyslů. Znáte ty nejčastější z nich? 

Mýtus č. 1: Dítě musí od malička jíst nízkotučné výrobky jako prevenci obezity.

Není to pravda, nízkotučné výrobky (jogurty, mléko, sýry…) jsou určeny lidem, kteří potřebují snižovat svou váhu nebo mají vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Pro děti jsou tyto výrobky nevhodné, protože malé děti pro svůj vývoj naopak potřebují v jídle dostatek tuků a energie.

Mýtus č. 2: Vlákniny není nikdy dost!

Toto opět úplně neplatí. Ano, vláknina je samozřejmě důležitá pro správné zažívání, ale její nadbytek ve výživě dětí by mohl naopak uškodit. Vysoký příjem vlákniny by totiž mohl u dětí způsobit nedostatečné využití živin.

Jaké množství vlákniny by tedy dětská strava měla obsahovat? U dětí mladších 2 let by denní přísun vlákniny neměl přesáhnout 5g. Pro starší děti pak platí vzorec: věk dítěte + 5g, (tzn. že tříleté dítě by mělo ve stravě dostat 8g vlákniny, pětileté pak 10g atd…). Doporučená denní dávka vlákniny pro dospělé činí 30g.

Víte, jaké všechny funkce vláknina v těle má?

 • způsobuje pocit sytosti v žaludku
 • reguluje vstřebávání sacharidů, tuků, cholesterolu a váže na sebe vodu
 • je zdrojem energie pro buňky tlustého střeva,
 • jako prebiotikum podporuje růst či aktivitu zdraví prospěšné střevní mikroflóry,
 • dále má vliv na střevní peristaltiku (tím ve střevě působí proti zácpě a jejím komplikacím)
 • funguje i jako prevence zubního kazu

Mýtus č. 3: Čím více tuku = tím více cholesterolu a ten je špatný…

Není to tak černobílé, protože množství tuku v potravinách neovlivňuje množství cholesterolu. Cholesterol v přiměřeném množství je pro lidské tělo nepostradatelný, protože představuje důležitou složku buněčných membrán.

Jaké množství cholesterolu obsahují různé potraviny?

Zdroj (velikost porce) Množství cholesterolu (mg)
vejce (55 g) 319
máslo (10 g) 28
sádlo (10 g) 13
mozeček s vejcem (100 g) 3 013
mléko plnotučné (250 g) 30
jogurt plnotučný (150 g) 18
sýr Eidam 45% t.v s. (50 g) 37
šlehačka (100 g) 90
camembert 45% t. v s 62
libové maso: hovězí, vepřové, drůbeží (100 g) 64
Pozn.: t.v s. … tuku v sušině

Mýtus č.4:  Zdravá výživa = zrní, otruby, případně vegetariánská strava…

Mnoho lidí si pod pojmem zdravá strava představí prodejny zdravé výživy, případně vegetariánské restaurace a domnívá se, že právě tyto nám poskytují příklad, jak jedině se správně stravovat. Správný a vyvážený jídelníček však můžeme sestavit i z běžně dostupných a tradičních surovin a potravin. Jen je vhodně zkombinovat a přijímat ve správném množství.

Správný jídelníček by měl být pestrý a hlavně vyvážený! Co se skrývá pod tímto doporučením, nejlépe vyjadřuje tzv. potravinová pyramida, což je grafická forma výživového doporučení udávající vhodnou frekvenci konzumace jednotlivých potravinových skupin (charakterizovanou počtem definovaných porcí), má formu trojúhelníku, četnost spotřeby klesá od základny (obiloviny), přes ovoce a zeleninu, mléčné výrobky a maso až po výrobky, jejichž spotřebu je doporučeno snížit (tuky, oleje, sladidla, sůl). Své místo má v pyramidě i kvalitní libové maso, které je zejména v dětském věku téměř nenahraditelným zdrojem živočišných bílkovin.

Zásady pro zdravou výživu dětí

Přečtěte si 5 hlavních zásad pro výživu dětí, jak je uvádí Společnost pro výživu.

Jaké zásady by měly být dodržovány pro jídelníček dětí?

Přečtěte si výživová doporučení od Společnosti pro výživu :

 • jídelníček dítěte by měl respektovat postupný přechod výživy kojenců, batolat, dětí předškolního a školního věku až k výživě adolescentů a dospělých
 • strava dítěte v předškolním věku by měla obsahovat 3-4 porce mléka a mléčných výrobků, 4 porce zeleniny a ovoce (z toho alespoň dvě porce v syrové formě), 3-4 porce chleba či obilovin (do jídelníčku bychom měli postupně zařazovat tmavé celozrnné pečivo), 2 porce masa (používají se všechny druhy masa, s preferencí méně tučného). Do jídelníčku bychom měli zařazovat luštěniny. Pokrmy nepřesolujeme, vynecháváme ostré a pálivé koření (vhodné je koření z bylinek). Nesmíme zapomínat na pitný režim dítěte
 • strava dětí ve školním a adolescenčním věku by měla i dále obsahovat v každé porci obiloviny – pečivo (s preferencí celozrnných výrobků) nebo rýži, těstovinu. Denně by měly děti tohoto věku dostávat ve 3-5 porcích zeleninu a ovoce. Dále by mělo mít dítě ve dvou až třech porcích mléko a mléčné výrobky, v 1-2 porcích maso (nezapomínat na ryby a drůbež), vejce nebo rostlinné produkty s obsahem kvalitní bílkoviny (sójové výrobky, luštěniny). Volné tuky a cukry by měly být konzumovány omezeně. Džusy a slazené nápoje by měly být ředěny vodou.
 • z alternativní výživy nelze u dětí doporučit veganství, makrobiotiku, frutariánství a další podobné směry. Vhodně vedená lakto-ovo-vegetariánská dieta omezuje možnosti výběru výživy dítěte, ale je pro zajištění jeho růstu a vývoje možná 
 • pro zajištění zdravého vývoje dítěte je nejvhodnější dostatečně pestrá strava, ve výběru úměrná věku dítěte, jeho energetickým a nutričním potřebám.

Zdroj: Společnost pro výživu

Tipy na jídelníček pro Vaše děti

Připravili jsme pro Vás tipy, se kterými snadno sestavíte Vašim dětem optimální jídelníček od snídaně přes svačinku a oběd až po druhou večeři.

Tipy na jídelníček pro Vaše děti

Snídaně

 • Jogurt Kostíci Cereálie
 • Domácí ovesná kaše s jablky
 • Pečivo s margarínem, plátkem sýra nebo šunky a rajčetem nebo salátovou okurkou
 • Pečivo s tvarohovou pomazánkou (mírně osolený tvaroh s nastrouhanými ředkvičkami, kedlubnou, pórkem nebo pažitkou)
 • Krajíc chleba se sýrem Cottage a paprikou
 • Mléko nebo jogurt s müsli
 • Tvaroh s ovocem (například banánem, meruňkou, strouhaným jablkem)
 • Rýžová kaše s ovocem
 • Ovesná kaše s medem, hrst hroznového vína

Dopolední svačina

 • Jogurt Kostíci Cereálie, hrst hroznového vína
 • Sýr Cottage, jablko
 • 1 müsli tyčinka s jogurtem, mandarinka
 • 250 ml jogurtového nápoje, tmavý rohlík
 • Křehký chléb se sýrem a rajčetem
 • Křehký chléb s bylinkovým sýrem a paprikou
 • Domácí ovocný salát
 • Bagetka s mozzarellou, rajčetem a ledovým salátem
 • Tmavá bageta s tuňákem, lučinou a ledovým salátem

Oběd

 • Rizoto s kuřecím masem a zeleninou 
 • Krůtí maso s brokolicí, brambory a řepkovým olejem
 • Kuskus s tuňákem, kukuřicí a troškou olivového oleje
 • Těstoviny s krůtím masem, rajčaty a sýrem
 • Špenát s vejcem a brambory
 • Krůtí špíz se zeleninou a bramborovou kaší
 • Hustá květáková polévka, pečivo
 • Hustá bramborová polévka s houbami, pečivo
 • Špenátový krém, pečivo

Odpolední svačina

 • Jogurt Kostíci, jablko
 • Cherry rajčátka a chléb s tvarohovou pomazánkou
 • Mrkev nakrájená na tyčinky, chléb se sýrem
 • Rozmixované jablko ve tvarohu s hrozinkami
 • Krabička neslazeného sušeného ovoce a oříšky
 • Ovocný salát
 • Rýžové nebo pšeničnožitné pufované chlebíčky s margarínem a šunkou
 • Sendvič z tmavého chleba s tuňákem a zeleninovým salátem

Studená večeře

 • Těstovinový salát se zeleninou, vejcem a jogurtovým dresinkem
 • Celozrnný toustový chléb s domácí vajíčkovou pomazánkou
 • Obložený talíř – šunka, sýr, rajče, paprika, pečivo

Teplá večeře

 • Hovězí vývar a plátek celozrnného chleba¨
 • Špagety s domácí rajčatovou omáčkou
 • Zapečená zelenina s mozzarelou
 • Treska zapečená se sýrem, brambory
 • Zapečené těstoviny s kousky lososa a špenátem
 • Rajčatová polévka, pečivo
 • Krupicová kaše

10 rad pro zdravou výživu dětí

Vše, co jste kdy chtěli vědět o správné výživě Vašich potomků, se dočtete v přehledném desateru.

10 rad jak na zdravou výživu dětí:

 1. Vytvořte svým dětem pestrý jídelníček, který bude bohatý na ovoce a zeleninu, bude obsahovat dostatek ryb, drůbežího masa a mléčných výrobků.
 2. Dbejte na to, aby děti jedly pravidelně a alespoň 5krát denně.
 3. Velikost porce jednotlivých jídel přizpůsobte dle věku, hmotnosti a pohybové aktivitě vašeho dítěte.
 4. Dbejte na pitný režim, i děti by měli vypít minimálně 1,5l-2l tekutin denně.
 5. Pravidelně dětem zařazujte do jídelníčku mléko a mléčné výrobky.
 6. Používejte kvalitní živočišné a rostlinné tuky.
 7. Dohlédněte na to, aby děti měli dostatečný přísun kvalitních bílkovin (drůbeží maso, ryby, luštěniny)
 8. Sůl používejte pouze během přípravy jídla a hotové pokrmy už nesolte.
 9. Kontrolujte přísun sladkostí a cukrovinek. Jako alternativu nabízejte dětem ovoce a cereálie.
 10. Jděte příkladem a učte děti o správné výživě. Diskutujte s nimi i o volbě potravin a zajímejte se, co jedí mimo domov. Pokud se děti naučí správným stravovacím návykům už v raném věku, je pravděpodobné, že si je uchovají do dospělosti.
Potravinová pyramida Co je to
potravinová pyramida?
Potravinová pyramida představuje přehledné grafické znázornění výživových doporučení, které sestavili odborníci na výživu.
více informací

Co je to potravinová pyramida?

Potravinová pyramida představuje přehledné grafické znázornění výživových doporučení, které sestavili odborníci na výživu.  Z pyramidy se dozvíme, které potraviny bychom měli do jídelníčku zařazovat co nejčastěji a které naopak raději vynechat…

Potravinová pyramida rozděluje potraviny ze šesti potravinových skupin (1. obiloviny, 2. mléko a mléčné výrobky, 3. maso a ryby, 4. ovoce, 5. zelenina, 6. tuky a cukry) do celkem čtyř pater tak, že v nejnižším podlaží jsou umístěny potraviny, které bychom měli konzumovat nejvíce, v nejvyšším patře se vyskytují produkty, které bychom měli ve svém jídelníčku omezit.

K čemu potravinová pyramida slouží?

Potravinová pyramida je vhodný pomocník při každodenním sestavování jídelníčku. Díky její přehlednosti a snadné orientaci v ní můžete pouhým pohledem zjistit, které potraviny a v jakém množství byste měli dětem i sobě do jídelníčku zařadit a kterým se naopak vyhnout… Čím je potravina v pyramidě výše, tím méně by se měla v jídelníčku objevit.

Přízemí pyramidy obsahuje potraviny, které našemu tělu dodávají sílu a energii a které by se v každodenním jídelníčku měly objevovat nejčastěji. Jde o pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cornflakes, müsli, kroupy, jáhly, rýži, apod. 

Do druhého patra pak patří zelenina a ovoce, které by měly být v jídelníčku také hojně zastoupeny (ovoce 2-4 porce, zeleniny 3-5 porcí).

Třetí patro patří masu, rybám, mléku a mléčným výrobkům, luštěninám a vejcím. Denně bychom měli sníst 2-3 porce mléčných výrobků a 1-2 porce masa či ryb a luštěnin.

V posledním patře pak nalezneme potraviny, které bychom do každodenního jídelníčku měli zařazovat pouze výjimečně. Jedná se o sladkosti, sůl a nevhodné tuky. Tyto potraviny (čokoláda, ovocné limonády, chipsy atd atd) mají vysokou energetickou hodnotu a žádný přínos pro naše zdraví.

Stáhněte si potravinovou pyramidu jako plakát, který můžete umístit na ledničku! Budete tak mít jídelníček Vašich dětí neustále pod kontrolou…

 

Děti a sport

Pohyb pro zdraví

Život, to je pohyb. Podívejte se, v čem všem je nám všem pohyb prospěšný a nenahraditelný!

Pohyb pro zdraví

Bez pohybu není život, kdo se nehýbe, nežije... Pohyb pomáhá udržovat a zlepšovat zdraví člověka – to je všeobecně známá věc. Pokud chápeme zdraví v bio-psycho-sociální jednotě, tak ve všech těchto oblastech nalezneme pozitivní vliv pohybu. Pohyb a sport by se proto měly stát důležitou součástí života každého člověka již od dětství. Je k tomu celá řada důvodů:

 • Pohyb je základní biologickou potřebou dítěte – pokud není tato potřeba uspokojena, dítě „zlobí“.
 • Pohyb a sport zlepšuje zdraví a tělesnou i psychickou zdatnost.
 • Přispívá k duševní i fyzické pohodě, zvyšuje sebevědomí a odolnost.
 • Pomáhá navazovat kamarádství.
 • Učí vyrovnat se s neúspěchem a prohrou.
 • Je ideální prevencí nadváhy.
 • Pomáhá od psychické únavy, napětí a stresu.

Ale současný způsob života je převážně tělesně pasivní, mnoho času sedíme před počítačem, televizí, v autě, zároveň se kolem nás řítí spousta informací, žijeme často v napětí a stresu. Toto psychické zatížení mnohdy vyrovnáváme jídlem a dobrotami. Jsou to běžné znaky nezdravého způsobu života, kterému lehce podléháme. Bohužel se to odráží i na dětech od nejmladšího věku.

Co tedy dělat?

Hýbat se každý den!

Sportem ku zdraví!

Přečtěte si, jak správný pohyb předchází např. otylosti, vysokému krevnímu tlaku, stresu, bolestem hlavy a dalším civilizačním chorobám, a inspirujte k pravidelnému sportování i svoje děti!

Sportem ku zdraví!

Jak ovlivnit kritické faktory: otylost, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, stres…?

 1. Trénovat srdečně-cévní a dýchací soustavu! K tomu pomáhá dlouhodobější, tedy vytrvalostní aktivita v intenzitě nejméně 130 srdečních tepů v délce nejméně 20 minut a déle, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). U dětí předškolního věku je taková aktivita přirozená. Při spontánních činnostech, pokud mají děti dostatek prostoru a vhodných pomůcek, se děti dokáží pohybovat až dvě hodiny s tepovou frekvencí nad 150 tepů, někdy vyšší, někdy nižší, ale stále dostatečně vysokou.
 2. Udržovat silné a pružné svaly! Ty pak dokáží udržet naše tělo zpříma a provádět běžné i sportovní pohyby v potřebném rozsahu a po potřebnou dobu. Pokud svalstvo není dostatečně funkční, projeví se to v únavě, ochablosti, špatném držení těla, v bolestech v různých částech páteře, hlavy i jinde. Proti tomu je třeba od dětského věku svaly přiměřeně posilovat, samozřejmě ne s činkami, a také protahovat. Stačí, pokud děti polezou na zajímavé prolézačky, budou cvičit na balančních pomůckách a záměrně protahovat některé svaly, které už i v předškolním věku bývají zkrácené. Však si zkuste dosáhnout vsedě na zemi ke špičkám natažených nohou! Zkrácené svaly zadní strany stehen a oblasti beder jsou kamenem úrazu téměř v každém věku.

Pravidelný pohyb předchází otylosti, celkové ochablosti, pomáhá zvládat stres, odbourává adrenalin, biochemicky podporuje dobrou náladu.

Potřeba pohybu u dětí je přirozeně vysoká, asi 4 – 6 hodin denně. Bohužel současný život v rodinách přirozenost dětí ovlivňuje velmi výrazně a děti rychle přejímají pohodlný způsob života dospělých – s ochablými svaly, tukem v cévách, s otylostí... Dospělí totiž pohyb dětí většinou omezují a děti napomínají. Měření ukázalo, že nejzdatnější jsou ty předškolní děti, které pravidelně chodí ven bez dozoru rodičů. Většině dětí to je však nedostupné z celé řady objektivních příčin.

Přirozené možnosti pro pohyb tedy chybí, proto je na rodičích, mateřských školách a dalších institucích, aby dětem nabídli zábavný a také dostatečně intenzivní pohybový program, který by rozvíjel jejich tělesnou zdatnost i psychickou odolnost, zároveň poskytoval radost, zábavu a kamarádství. Jen tak se zdravý pohyb stane součástí životního stylu, něčím, bez čeho děti a budoucí dospělí nemohou být.

Péče o zdraví a dodržování zdravého způsobu života je totiž nutností i trendem budoucnosti!

Vedeme děti k pohybu...

Až budete přemýšlet o pohybových aktivitách Vašich dětí, máme zde pro Vás několik tipů, jaké sporty vybrat vzhledem k jejich věku.

Vedeme děti k pohybu...

O pohybovou aktivitu vašich dětí byste měli dbát již od jejich raného věku. Je pak pravděpodobné, že je naučíte celoživotní lásce k pohybu, což samozřejmě přispěje k jejich zdraví a sníží riziko obezity a dalších civilizačních chorob.

Obrňte se trpělivostí, protože může chvíli trvat, než s Vaším dítětem najdete sport, který si skutečně oblíbí. Neváhejte s ním provozovat různé sporty, jděte mu příkladem. V pozdějším věku ho zapište hned do několika sportovních kroužků – Vaše dítě tak bude mít šanci zjistit, co ho opravdu baví. Než se rozhodnete, na jaký sport Vaše dítě zapíšete, pozorujte jeho přirozené tendence. Již v brzkém věku se dá například pozorovat kladný vztah k vodě či kontaktním sportům.

Tabulka – Vhodné sporty podle věku dítěte

Věk dítěte 3-5 let 6-8 let 7-10 let 10 let a více
Vhodný sport Běhání a chození na zahradě nebo hřišti
Skákání přes švihadlo
Hrátky s míčem, základy míčových her
Hry na „babu“ apod.
Míčové hry
Jízda na tříkolce, na kole
Gymnastika
Plavání
Fotbal
Tenis
Volejbal
Softbal
Squash

Sportujeme s dětmi!

Podívejte se, jak rozvíjet a podporovat sportovní nadání vašeho dítěte už od předškolního věku.

Sportujeme s dětmi!

 • Předškolák v pohybu:  3 -5 let
 • Začínáme sportovat:  6 – 8 let
 • Aktivní sport je nedílnou součástí života:  9 – 12 let

Pohybová výchova předškoláka - získávání a rozvoj pohybových dovedností:
3 -5 let

V této fázi vývoje je nejdůležitější všestranný rozvoj pohybových schopností. Všeobecně se nedoporučuje jednostranné sportovní zaměření či výkonnostní sport. Proto i sportovní oddíly, pečující o předškoláky, se spíše věnují všestrannému vývoji a pro tuto věkovou kategorii otevírají tzv. „Přípravky“.

Všestrannost = běhání, skákání, obratnost, šplhání, hrátky s míčem, základy míčových a pohybových her, orientace v prostru, spolupráce ve skupině dětí a další

Sportovní přípravky mají například oddíly: fotbal, gymnastika, atletika, plavání, tenis, hokej…

Sportovní oddíly, oddíly pro cvičení předškolních dětí ve volném čase:

Mateřská centra – pohybově kreativní
Domy dětí a mládeže – všestrannost – cvičení s míčem, obratnostní cviky, posilování svalových skupin, tanec, hudebně-pohybové hrátky
Mateřské školy – kroužky zaměřené na pohybové hry, míčové hry, tanečky

Začínáme na bruslích

Věk 3 roky je ideální k prvním krůčkům na bruslích – šoupání bruslí, náznak odrazu

 • Dítě se většinou ještě jezdit nenaučí, ale s vaší dopomocí se může pomalu povozit. Možná se mu to zalíbí a bude motivované se učit samostatné jízdě.

4–5 let: dítě je schopné se naučit bruslit

 • začínáme sunutím brusle, dále pak předvedeme odraz a skluz
 • Nápodobou se dítě učí nejrychleji – vezměte si také brusle
 • Na některých kluzištích je možnost si vypůjčit výukové branky, které usnadňují učení a jsou 100% lepší, než výuka „za ruku“
 • Učení „za ruku“ se nedoporučuje
  • Na boty nebo in-line?
   • Brusle, které lze připevnit na boty jsou spíše zábavným doplňkem, jízda na těchto bruslích vyžaduje jiné dovednosti než na in-line bruslích, boty zpravidla nedrží pevně nohu v kotníku a pro výuku bruslení se proto nedoporučují!

Začínáme sportovat: 6 – 8 let

Vstup do školy, školní zralost, osifikace kostí – to jsou pojmy spojené s tímto věkovým obdobím. Dítě už má osvojeno mnoho pohybových dovedností. Cíleně se dokáže věnovat jedné aktivitě, a proto právě toto období je vhodné pro případný výběr sportovního odvětví. Sami nejlépe víme, co jej nejvíce baví a co mu jde.

 • 2x v týdnu – aktivní a pravidelný sport
 • nechte dítě vyzkoušet sport, o který má zájem
 • Nedovolte dítěti příliš často měnit sportovní odvětví
  • Konfrontace očekávání a reality – častý důvod
  • Dítě přichází do sportovního oddílu jako jeden z nejmladších a nezkušených členů a náhlé zjištění, že ostatní to umí ještě lépe, ho může odradit. Vysvětlete mu, že vše má svůj čas a že jedině tréninkem se může zlepšovat a jestli ho to alespoň trochu baví, ať to ještě vyzkouší.
Sportovní oddíly – jak vybrat ten správný pro mé dítě?
 • Pokud rychle běhá, mohl by zkusit atletiku.
 • Pokud ráda tančí a jde jí to, ať zkusí tanec. Existuje spoustu zaměření, nechte ji vybrat styl tance, který ji baví nejvíce.
 • Obratnost je její nejsilnější stránka? Šplhá rychleji, než chodí? Pak je to gymnastika! Případně by se dalo uvažovat o velmi oblíbeném indoor horolezectví.
 • Má rád hru s míčem a kamarády? Dobře se orientuje v prostoru? Pak z něj bude možná fotbalista!
 • Dobře chytá a hází míč? Zkuste míčové hry – basketbal, nebo házenou nebo volejbalovou přípravku.
 • Projevuje zájem o hru s raketou? Zkuste tenis!
 • Dobře bruslí? Baví ho to? Je rychlý a výbušný? Pak zkuste hokej, pokud ho ještě nehraje.
 • Florbal se stal jedním z nejoblíbenějších sporů u dětí, má jednoduchá pravidla, hraje se s hokejkou a lehkým míčkem
 • Má zájem o hry s raketou a zároveň kolektivní sporty? Pak zkuste Softbal!

Aktivní sport jako nedílná součást života dítěte 9 – 12 let

Většina dětí v tomto věku již sportuje, mají osvojené základní dovednosti v rekreačních sportovních odvětvích (bruslení, plavání, cyklistika, lyže). I nadále je však potřeba dítě sportovně rozvíjet a podporovat jeho vztah ke sportu. Proto:

 • Sportujte s dětmi ve vašem volném čase
 • Pěstujte pozitivní vztah ke sportu
 • Jděte dětem dobrým příkladem
 • Jezděte na pravidelné cyklovýlety
 • Každý rok zkuste strávit alespoň 1 týden aktivně s dětmi na horách
 • Choďte plavat – alespoň v letních měsících
 • Jezděte na výlety – procházky
 • Podporujte aktivity dětí v partě kamarádů – společné hraní her, bruslení, cyklistika
Co může dítě samo bez dozoru rodičů?
 • Bruslení s kamarády v parku nebo jiném místě určeném pro tuto aktivitu
 • Jízda na kole s dětmi mimo silniční provoz
 • Pobyt na koupališti s kamarády pod dohledem plavčíka
 • Výlety se školou či jinými kluby
 • Kurzy plavání (výuka dalších plaveckých stylů)

Časté otázky ohledně sportování dětí

Přečtěte si odpovědi na 3 nejčastější rodičovské dotazy ohledně sportovního života Vašich dětí

Časté otázky ohledně sportování dětí

Mému dítěti je 10 let, není už pozdě začít sportovat? Nikdy není pozdě!

Každé sportovní odvětví dnes má různé výkonnostní a sportovní třídy sportovců. Existuje mnoho organizací volného času, které se zaměřují na rekreační sport pro všechny. Sportovní oddíly jako atletika – trénuje děti zpravidla až od 9ti let, další sportovní odvětví jsou novým zájemcům otevřené.

Moje dítě nic nebaví, proč?

Nemá pocit úspěchu

 • Zvolte takový sportovní kroužek, kde bude mít dítě uplatnění
  • Sokol, DDM, Orel, Asociace sportu pro všechny, regionální organizace
 • Není u něj vypěstovaný pozitivní vztah ke sportu
  • Vaším velkým úkolem je dítě namotivovat
  • Zkuste volit takový sportovní kroužek, kde má dítě kamaráda
  • Odměňte dítě za sportovní výkon (pochvala)
  • Zkoušejte sportovat s dítětem, jít mu pozitivním příkladem
 • Zkuste některý z alternativních sportů – silná motivační složka
  • Snowboarding
  • Horolezectví – umělé stěny
  • Skateboarding

Moje dítě má nadváhu, stydí se sportovat… Jaký sport mám pro něj vybrat?

  • Zvolte takovou organizaci, která se zaměřuje na rekreační sport pro všechny, nikoliv na výkonnostní sport
   • Cílem je soustavný pohyb, nikoliv soustavný trénink 
   • Sokol, DDM, Orel, Asociace sportu pro všechny, regionální organizace
  • Sportujte s dětmi
   • Plavání, cyklistika, bruslení

Jak vybrat vhodný sport?

Děti se chtějí věnovat sportu, který je baví, který provozují jejich kamarádi a na který mají talent. Můžeme dítě nechat experimentovat s několika sporty, aby zjistilo, který ho baví nejvíce. Nicméně pokud se dítě nechce sportu věnovat pouze rekreačně, ale chce dosáhnout nějakých výsledků, je třeba v určitém momentu vybrat jeden sport, na který se zaměřit… Ale jak? Důležitým ukazatelem jsou fyzické předpoklady dítěte. Mezi tyto předpoklady patří: výška a váha (důležité např. pro basketbal, volejbal, gymnastiku), síla, rychlost, hbitost, pružnost, obratnost. Dále nesmíme ale zapomenout ani na předpoklady psychické – různé sporty jsou různě náročné na psychiku a i podle toho je třeba se rozhodovat. Mezi tyto faktory patří soutěživost, elán, odolnost, pozitivní přístup, soustředění, úsilí a houževnatost.

Kontaktujte nás

Infolinka Danone:

+420 844 844 842

Sídlo společnosti:

Danone a. s.
V parku 2294/2
148 00 Praha 4 - Chodov

IČO: 45272972
DIČ: CZ 45272972

Předvolby dat

Můžete si zvolit předvolby cookie. Další informace naleznete v prohlášení o cookies.

Nezbytné cookies

Tyto cookies jsou zapotřebí pro fungování webových stránek a nelze je vypnout. Jsou obvykle zadány jako reakce na kroky, které jste podnikli a které představují žádost o služby (stanovení vašich preferencí při ochraně soukromí, přihlašování, vyplňování formulářů apod.). Svůj prohlížeč si můžete nastavit tak, aby tyto cookies blokoval nebo aby vás na ně upozorňoval, ale v takovém případě nebudou fungovat některé části webových stránek.

Analytické a výkonnostní cookies

Tyto cookies nám umožňují počítat návštěvy a zdroje návštěvnosti, a měřit a zlepšovat výkonnost našich webových stránek. Ukazují nám, které stránky jsou nejpopulárnější a které jsou nejméně populární a jak se návštěvníci pohybují po našich webových stránkách.
Jestliže nepovolíte tyto cookies, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naše webové stránky a nebudeme moci sledovat jejich výkonnost.

Cookies třetích osob

Tyto cookies mohou nastavit prostřednictvím našich webových stránek třetí osoby, resp. naši reklamní partneři k vytvoření profilu vašich zájmů a aby vám nabídli příslušné reklamy na jiných webových stránkách. Tyto cookies přímo neukládají osobní údaje, ale jsou založeny na jedinečné identifikaci vašeho prohlížeče a internetového zařízení. Jestliže nepovolíte tyto cookies, budete dostávat méně cílené reklamy.